Polecamy książki
Recenzja książki
„Czarne Stopy" autorstwa Seweryny Szmaglewskiej

Wydawnictwo Książka i Wiedza, 2007, liczba stron: 192, ISBN 978-83-05-13545-0Zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądało harcerstwo u swoich początków? Książka „Czarne Stopy”  Seweryny Szmaglewskiej, zaliczająca się do gatunku powieści przygodowej, doskonale przedstawia świat harcerzy w latach 60. XX wieku. Narrator doskonale wprowadza nas w ich realia. Możesz się poczuć jakbyś był jednym z nich i wspólnie z nimi brał udział w tej niezwykłej przygodzie.
Podczas lektury książki dowiadujemy się wiele o bohaterach i ich postępowaniu. Główny wątek powieści skupia się na zastępie „Czarnych Stóp” , a szczególnie na Marku Osińskim i jego przemianie.

Harcerze z warszawskiej drużyny szykują się do wyjazdu na wymarzony letni obóz w Góry Świętokrzyskie. Po długim oczekiwaniu wreszcie nadchodzi ten dzień. Niestety już na początku jeden z członków zastępu „Czarnych Stóp” znika. Nikt nie wie gdzie on jest. Po pewnym czasie, niemal w ostatniej chwili przed wyjazdem, odnajduje się. Kim on jest i dlaczego podczas obozu sprawi nie mało kłopotów, dowiesz po lekturze książki.Osobiście polecam tę książkę, łatwo się ją czyta, akcja jest bardzo żywa i na pewno zainteresuje wszystkich, niezależnie od wieku, nawet najbardziej wymagających czytelników. Nie trzeba być harcerzem, by nas wciągnęły opisy wspaniałych przygód i zabawnych pościgów. A może właśnie komuś pomoże przekonać się do harcerstwa i wstąpić do Związku Harcerstwa Polskiego. Kto wie?

Po przeczytaniu  czuje się niedosyt, chce się jeszcze więcej i wraca się do niej nie raz, mimo znajomości całej fabuły. Ma ona w sobie coś niezwykłego, coś co przyciąga jak magnes. Sam mam ciągle ochotę do niej zaglądać i wciąż na nowo odkrywać przygody pierwszych harcerskich wakacji.

Krystian Papierowski
25 Środowiskowa Drużyna Harcerska "Echo"
Recenzja książki „Kamyk na szańcu. Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin” autorstwa Barbary Wachowicz

Warszawa: Wydawnictwo Rytm, 2002, seria: Wierna Rzeka Harcerstwa, liczba stron: 635, ISBN 83-88794-68-X,    
 „Kamyk na szańcu” to niezwykle wyczerpująca i barwna opowieść o życiu i działalności jednego z największych autorytetów polskiego harcerstwa Aleksandra Kamińskiego (1903-1978), pedagoga i wychowawcy, współtwórcy metodyki zuchowej, instruktora harcerskiego, harcmistrza, w czasie wojny m.in. redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego”, Komendanta Głównego Małego Sabotażu „Wawer”, współtwórcy Szarych Szeregów, a przede wszystkim autora książki „Kamienie na szaniec”, będącej najlepszym odzwierciedleniem wartości tamtych czasów, beztroskiej młodości, a zarazem ogromnej dojrzałości jaką charakteryzowała się młodzież sprzed siedemdziesięciu lat.

Aleksander Kamiński to osoba, która swoją pracą inspirowała innych do działania, uczyła braterstwa, służby krajowi oraz miłości do bliźniego. Ciekawe życie druha „Kamyka” zainspirowało mnie do przeczytania jego biografii. Mój wybór padł na pozycję napisaną przez Barbarę Wachowicz, autorkę biografii Wielkich Polaków, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa Oldze i Andrzeju Małkowskich. Książka wraz z wystawą o „Kamyku” po raz pierwszy ukazała się w Łodzi, w marcu 2002 roku, w setną rocznicę urodzin bohatera. Autorka potwierdza główne wydarzenia z jego życia, przytaczając fragmenty młodzieńczego pamiętnika, list od matki, pamiętnik wojenny córki Ewuni, a także niezwykły list, jaki druh Kamiński napisał do niej samej, opisując swoją pracę nad najsłynniejszą książką czasu okupacji. Opowiadanie pozwala nam wczuć się w losy „Kamyka” i prześledzić jego harcerskie działania - od początku harcerskiej przygody do pełnych przygód działań dla dobra Ojczyzny. Poznajemy również życiowe rozterki druha, początki jego zuchowej przygody, czas i miejsce powstania „Kamieni na szaniec”. Opowiadanie dopełniają wyjątkowe fotografie, z których większość ma charakter archiwalny.

Uważam, że jest to książka wyjątkowa, stworzona dla osób pasjonujących się historią harcerstwa polskiego. Opowieść Barbary Wachowicz daje liczne dowody na to, że Aleksander Kamiński i jego książka o Szarych Szeregach ma nadal żywy wpływ na kształtowanie charakteru młodego człowieka. Czytając tę gawędę nie możemy się od niej oderwać, każda strona pełna jest „harcerskiej duszy”, która podtrzymuje czytelnika w ciągłym czytelniczym głodzie. Polecam ją każdemu kto zastanawia się, nad sensem wielkich idei i znaczeniem ich dla jednostki i społeczeństwa, a także nad sposobem spędzenia wolnego czasu przy ciekawej lekturze. Moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych pozycji, do której przeczytania zachęcałabym wszystkich młodych ludzi.


pion. Laura Zdzieszyńska